Ekran startowy dla wydania 0,21

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1184
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Ekran startowy dla wydania 0,21

Post by kaktus »

:mrgreen:

Zapraszam wszystkich do zapoznania się z tematem:

viewtopic.php?style=4&t=78085&hilit=Spl ... 7888475c3b
:idea:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3082
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Ekran startowy dla wydania 0,21

Post by NewJoker »

Podoba mi się to z przekładnią planetarną chociaż twierdzą, że jest ona niekompletna/niefunkcjonalna i przez to się nie nadaje. Ale moja Polibuda ma logo z kołem zębatym o nieprawidłowym kształcie zębów, więc w kwestii ekranu startowego programu open-source dedykowanego głównie hobbystom chyba nie trzeba się specjalnie przejmować ;-) Pozostałe jakoś mi nie pasują. Może jedynie to mecanum wheel, ale to chyba znowu z Link Branch. Lutownica jest fajna, ale nie chcą ryzykować problemów, bo rendering był robiony w Blenderze. Archaiczne silniki już były we FreeCAD tyle razy, że stały się oklepane. Aston jeszcze ładny, ale też wymaga realistycznego renderu.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Ekran startowy dla wydania 0,21

Post by PrzemoF »

To koło to z PP/PUT? :D
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3082
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Ekran startowy dla wydania 0,21

Post by NewJoker »

PrzemoF wrote: Tue May 23, 2023 10:53 am To koło to z PP/PUT? :D
Tak, dokładnie ;-)
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Ekran startowy dla wydania 0,21

Post by PrzemoF »

:D Tak, też patrzyłem na to logo pare lat No ale zęby są bez podciecia :lol:

Wracając do logo - ja bardzo lubię jak jeden model płynnie przechodzi z siatki w bryłe i w dobry rendering. Coś jak to: https://www.istockphoto.com/photo/red-s ... 3-17277397
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1184
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Ekran startowy dla wydania 0,21

Post by kaktus »

Jeden z moich faworytów to:
viewtopic.php?style=4&p=682607#p682607

inny to animacja na dole wiadomości:
viewtopic.php?style=4&p=682574#p682574
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
matyk
Posts: 111
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Ekran startowy dla wydania 0,21

Post by matyk »

Można odnieść wrażenie, że ten nowy ekran powitalny ma być największą atrakcją wydania 0.21. ;)
Napiszcie coś o innych wprowadzonych pozytywnych zmianach.

matyk
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3082
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Ekran startowy dla wydania 0,21

Post by NewJoker »

kaktus wrote: Tue May 23, 2023 1:55 pm Jeden z moich faworytów to:
viewtopic.php?style=4&p=682607#p682607
Pomysł na model bardzo dobry, ale do ekranu startowego moim zdaniem średnio pasuje - za duży, mnóstwo drobnych szczegółów i praktycznie brak możliwości ładnego renderingu.

kaktus wrote: Tue May 23, 2023 1:55 pm inny to animacja na dole wiadomości:
viewtopic.php?style=4&p=682574#p682574
Render super, ale nie wezmą tego, bo był robiony w Blenderze. Tak jak ta lutownica, o której wspominałem.

matyk wrote: Tue May 23, 2023 7:20 pm Można odnieść wrażenie, że ten nowy ekran powitalny ma być największą atrakcją wydania 0.21. ;)
Napiszcie coś o innych wprowadzonych pozytywnych zmianach.
Wbrew pozorom ten obrazek na ekranie startowym jest dosyć istotny. Widzi się go przy każdym odpaleniu programu (o ile ktoś nie wyłączy tej opcji) i to nie tylko w danej wersji, ale też w kolejnej dopóki jest deweloperska. Producenci komercyjnych programów CAD też kładą duży nacisk na grafikę wyświetlaną przy uruchamianiu oprogramowania i starają się jak najlepiej zaprezentować na niej możliwości programu. Szczególnie widać to w przypadku SolidWorks gdzie pokazują bardzo realistyczne modele takich konstrukcji swoich klientów jak batyskaf, dron, robot mobilny, duża maszyna przemysłowa czy jakiś nowoczesny pojazd. Na dodatek zawsze jest kilka obrazków i zmieniają się przy każdym uruchomieniu.

Nowości w nadchodzącej wersji 0.21 FreeCAD są wymienione tutaj: https://wiki.freecad.org/Release_notes_0.21/pl

Jak widać, dotyczą głównie szkicownika, modułu do dokumentacji technicznej i modułu do symulacji MES.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Ekran startowy dla wydania 0,21

Post by PrzemoF »

matyk wrote: Tue May 23, 2023 7:20 pm [..]
Napiszcie coś o innych wprowadzonych pozytywnych zmianach.
[..]
Podsumowanie liczbowe: viewtopic.php?p=683732#p683732
6300+ "commitów" (jak to jest po polsku???) w tym merge commits, które zawierają więcej niż 1 zmianę.
Dawno nie robiłem nic we FreeCADie i mam wrażenie, że jest milion nowych funkcji :D
User avatar
kwahoo
Posts: 687
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Ekran startowy dla wydania 0,21

Post by kwahoo »

PrzemoF wrote: Tue May 23, 2023 11:30 am Wracając do logo - ja bardzo lubię jak jeden model płynnie przechodzi z siatki w bryłe i w dobry rendering. Coś jak to: https://www.istockphoto.com/photo/red-s ... 3-17277397
Myślę, że to jest łatwe do zrobienia, tylko trzeba mieć dobrą bazę (2 obrazki żeby zrobić im "blending"). W FC mogło to by być wręcz przejście z renderu 3D w izometryczny TechDraw z kilkoma wymiarami. Albo nawet przejście 3 obrazków: render 3d, MES, rysunek 2D izometryczny.
Np. jakiś chwytak pneumatyczny (albo inny prosty, "klockowaty" mechanizm), gdzie część obudowy jest rysunkiem 2D, mechanizmy renderem, a część ramienia wynikami z MES.

---

Zacząłem przeglądać własne śmieci... i znalazłem np. globoidalnego ślimaczka podczas tworzenia:
Image

Albo jeżyka:
Image
Post Reply