Napęd teleskopu Dobsona

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by arturromarr »

Jeśli się uda eksperyment, to ani jedno, ani drugie.
Chcę zrobić zsuwany tubus, żeby było go łatwiej przechowywać i transportować.
Mam taki pomysł wykonania tego z ogólnie dostępnych materiałów i drukowanych elementów.
Na razie jest to jeszcze wielka niewiadoma, czy w praktyce wymyślony mechanizm się sprawdzi.
Planujesz robienie zdjęć, czy napęd w tej postaci już na to pozwala?
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by kwahoo »

Główną trudnością przy rozsuwanych tubusach jest utrzymanie kalibracji. Jeśli uda Ci się to zrobić bez drogich prowadnic to już będzie spory sukces.

Na shieldzie mam wyjście do wyzwalania aparatu, czyli taka funkcja na pewno będzie. Prawdopodobnie aparat będzie uruchamiany podczas pracy start stopowej, tuż po zatrzymaniu/ustabilizowaniu teleskopu. Na razie nie testowałem/nie napisałem obsługi w programie, bo i tak nie mam czego na okular założyć.
sp9rqa
Posts: 47
Joined: Wed Jan 10, 2018 10:38 am
Location: Gorlice
Contact:

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by sp9rqa »

kwahoo wrote: Mon Nov 23, 2020 10:34 pm
Całość obraca się na dużym łożysku wzdłużnym 51126. Ten węzeł możnaby rozbudować, bo w zasadzie ustala się tylko grawitacją i luzem regulowanym centralną śrubą.

Ja podpatrzyłem rozwiązanie z tej strony:
https://www.astroloty.eu/2018/02/03/sli ... -meblowym/

(niestety jeszcze nie zdążyłem zamontować).

W każdym razie super projekt i pewnie go skopiuję w niedalekiej przyszłości.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by kwahoo »

sp9rqa wrote: Thu Dec 03, 2020 9:16 pm
Ja podpatrzyłem rozwiązanie z tej strony:
https://www.astroloty.eu/2018/02/03/sli ... -meblowym/
Niegłupie. Tarcie wyższe niż w łożysku, ale wysokość mniejsza a średnica większa.

Pokusiłem się jeszcze o regulowane nogi do poziomowania teleskopu w postaci drukowanej rzymskiej śruby. Tarcie tworzywa jest spore, gwinty wymagają posmarowania.

Image
phpBB [video]


Repozytorium wzbogaciło się o opis elektroniki i modele teleskopu STEP i GLTF (dla łatwiejszego przeglądania).
Program sterujący może teraz pracować start-stopowo i wystawiać sygnał dla aparatu fotograficznego w chwili całkowitego zatrzymania.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by kwahoo »

Powiązana z tematem przekładnia planetarna 354:1

phpBB [video]


https://github.com/kwahoo2/Mortargear

Chciałem uzyskać bardzo duże przełożenie i najpierw próbowałem zrobić przekładnię harmoniczną. Niestety eksperymenty z przekładnią harmoniczną DIY dały rozczarowujące wyniki. Drukowana przekładnia harmoniczna jest nietrwała. Można ją zrobić w oparciu o pasek zębaty, ale wtedy ma duże gabaryty i pojawia się podatność paska.

W końcu powstało to, przekładnia planetarna z dwoma rozmiarami kół zewnętrznych: stałe 60 zębów i ruchome (wyjście) 59 zębów. Koła obiegowe są współdzielone, co jest możliwe dzięki różnym modułom zębów dla zewnętrznych (m=1mm) i wewnętrznych rzędów (m=1,029).

A tak przy okazji, czyż FreeCAD nie potrafi robić ładnych animacji? Te z filmu powstały dzięki Assembly3, arkuszowi Spreadsheet i krótkiemu skryptowi w Pythonie.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by arturromarr »

Fajnie wygląda najpierw model komputerowy, a potem wykonana w rzeczywistości przekładnia.
W ciekawych czasach żyjemy, że takie rzeczy są dostępne dla każdego.

Jakie teraz dokładności powinieneś uzyskać i jak one się mają do tego, co było?

Czy teraz na odwrót, za cenę dokładności, nie będzie problemu z osiągnięciem satysfakcjonującej prędkości przy jakiś większych obrotach?

Miło popatrzeć jak FreeCAD przydaje się w praktyce.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by kwahoo »

arturromarr wrote: Wed Jan 06, 2021 9:56 pm
Czy teraz na odwrót, za cenę dokładności, nie będzie problemu z osiągnięciem satysfakcjonującej prędkości przy jakiś większych obrotach?
No właśnie, dopiero po zbudowaniu prototypu doszło do mnie, że przegiąłem z przełożeniem. Do tej pory miałem przełożenie ok. 60 w poziomie i 40 w pionie. Teraz jakieś 1400 i 2800.
Ale nie szkodzi, mam w planach i tak nowy prototyp, bo ten okazał się zbyt podatny (szczególnie wieniec z zębami z obu stron). Pewnie zejdę z przełożeniem do ok 1:100. No i dobrze byłoby mieć jednak wyjście momentu w osi i ułożyskowanie na łożyskach tocznych.

Wtedy można by mieć bazę do budowy hobbystycznego robota. Istnieją komercyjne przekładnie harmoniczne lub cykloidalne z tworzyw sztucznych, do małych robotów. Tylko, że tam przekładnia 28:1 dla NEMA17 ma podobny gabaryt co moja 354:1. Oczywiście jej jest sporo niewiadomych: wytrzymałość, sprawność, podatność/precyzja. Mam zamiar jeszcze trochę posiedzieć nad jej rozwojem, nawet jeśli docelowo nigdzie jej nie zastosuję.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by arturromarr »

kwahoo wrote: Thu Jan 07, 2021 8:00 pm Ale nie szkodzi, mam w planach i tak nowy prototyp,
Mam nadzieję, że też go nam tu pokarzesz.

kwahoo wrote: Thu Jan 07, 2021 8:00 pm Istnieją komercyjne przekładnie harmoniczne
Ale ceny trochę wysokie. Jakby dopracować drukowaną, to ekonomicznie byłaby bezkonkurencyjna.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by kwahoo »

arturromarr wrote: Fri Jan 08, 2021 8:23 pm
kwahoo wrote: Thu Jan 07, 2021 8:00 pm Ale nie szkodzi, mam w planach i tak nowy prototyp,
Mam nadzieję, że też go nam tu pokażesz.
Oto i on:
phpBB [video]

Image
Image

https://imgur.com/a/vhsvhnI
https://github.com/kwahoo2/Mortargear/tree/main/v2

Teraz używa łożyska kulkowe, moduł zębów jest zwiększony do 1,25, bo precyzja wydruku była niewystarczająca dla modułu 1. 1,25 da się złożyć, choć wciąż jest ciasno.

Nareszcie się zmotywowałem by go złożyć, wydruki i łożyska przeleżały ponad miesiąc nabierając mocy prawnej:)
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by arturromarr »

Rewelacja.
Czy ten napęd zostanie już wykorzystany w teleskopie?
Post Reply