Napęd teleskopu Dobsona

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by arturromarr »

Rewelacja.
Czy ten napęd zostanie już wykorzystany w teleskopie?
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by PrzemoF »

Fantastyczna robota!!! :D

P.S. Nie mam pojęcia jakim cudem przegapiłem ten wątek....
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by kwahoo »

Dziękować, dziękować.

Nawet moderator nie ma obowiązku czytania wszystkiego.

Temat został na razie odłożony na półkę. Bo nad projektami hobbystycznymi trzeba pracować tylko wtedy, gdy odczuwa się głęboką wewnętrzną potrzebę;)
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by arturromarr »

To trzymam kciuki, żeby potrzeba wróciła. :)
Jeśli chodzi o przekładnię planetarną jako ciekawostka, natrafiłem na projekt zrobiony we FreeCAD:
https://www.thingiverse.com/thing:2586962
Na YT temat: "Modular Planetary gearbox 1024:1 - 3D Printed"
...oraz cały teleskop.
https://www.thingiverse.com/thing:2748281
Na YT temat: "3D Printed EQ Mount II. for OnStep telescope goto controller"
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by kwahoo »

arturromarr wrote: Sat Oct 02, 2021 9:09 pm Jeśli chodzi o przekładnię planetarną jako ciekawostka, natrafiłem na projekt zrobiony we FreeCAD:
https://www.thingiverse.com/thing:2586962
Na YT temat: "Modular Planetary gearbox 1024:1 - 3D Printed"
Ciekawe jaka jest suma luzów międzyzębnych i podatności na tylu stopniach.

Jest kilka rzeczy, które trzeba by rozwiązać nim projekt będzie można uznać za dobry:
- samohamowność, lepiej żeby jej nie było, co pozwoli na zgrubne ręczne sterowania,
- gabaryty są zbyt duże,
- przełożenie raczej coś w granicach 100:1 razy przełożenie wałek zdawczy-wieniec,
- wyjście momentu (wałek zdawczy) powinien być gdzieś na krawędzi by ułatwić montaż,
- możliwie sztywne mocowanie,
- możliwość regulacji luzu międzyzębnego i korekty niedokładności druku.

Mam pomysł na wersję przekładni z talerzami zębatymi i satelitami między nimi... ale na razie nic nie modelowałem.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by kwahoo »

Chyba w ramach postanowienia noworocznego muszę sobie postawić za cel zakończenie tego tematu.
Poniżej koncepcja dużo mniejszej przekładni o przełożeniu 104:1. Liczba zębów największego koła to 26.

phpBB [video]


Edit:
W międzyczasie powstał jeszcze inny pomysł, ale odrzuciłem go ze względu na trudną zabudowę:
Image
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by arturromarr »

Świetny pomysł z tym postanowieniem.

Wszystkie projekty mają wartość edukacyjną, jednak najwięcej satysfakcji i poczucia dumy jest z tych ukończonych, więc do dzieła. :)
Trzymam kciuki i liczę na relacje z budowy.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by kwahoo »

kwahoo wrote: Fri Dec 31, 2021 4:11 pm Chyba w ramach postanowienia noworocznego muszę sobie postawić za cel zakończenie tego tematu.
Poniżej koncepcja dużo mniejszej przekładni o przełożeniu 104:1. Liczba zębów największego koła to 26.
Rok minął, pora na trochę podsumowań.
Przekładnia z poprzedniego postu powstała:
ImageImage
Nie byłem jednak zadowolony z luzów i niewyważenia, stąd uznałem, że przekładnie niesymetryczne to błędny kierunek.

Potem zacząłem się zastanawiam, czy możliwe jest wykonanie przekładni z kołami metalowymi, żeby zwiększyć precyzję i obniżyć tarcie. Ale nie ma w handlu łatwo dostępnych kół z zazębieniem wewnętrznym, więc nie da się zrobić takiej przekładni planetarnej. No chyba, żeby zbudować ją jakoś z kół o zazębieniu zewnętrznym i wciąż uzyskać wysokie przełożenie.
I tak powstał ten (drukowany) prototyp:
Image
phpBB [video]


W powyższym demie napędzany jest silnikiem BLDC i nowo-powstałym sterownikiem. Tutaj też został popełniony błąd, bo sterownik jest bezsensorowy i nie potrafi kręcić silnikiem bardzo wolno (bo wtedy nie ma back-EMF). Ale za to zostałem z przyjemnym w użytkowniku sterownikiem do różnych innych zabaw warsztatowych[1]. I z bezprzewodową komunikacją Bluetooth LE, co jest bardzo wygodne.

Te doświadczenia skłoniły mnie do następujących refleksji:
- wrócić do silników krokowych lub wykorzystać BLDC z czujnikami
- wykorzystać komunikację bezprzewodową, używać uC w sterowniku i pozbyć się RPi
- przekładnia nie powinna być samohamowna, co przy dodaniu enkoderów mogłoby mocno poprawić komfort ustawiania teleskopu
- znaleźć algorytm korygujący wartości teleskopu na bazie pomiaru jego realnego położenia, by uniknąć żmudnego poziomowania. To chyba powinno udać się na bazie pomiaru położenia kilku gwiazd. Może nawet można by użyć solwera złożeń z FreeCAD.

Powstał jeszcze prototyp niesamohawnowej przekładni ślimakowej z łożyskami kulkowymi:
phpBB [video]


Wydaje się, że zapewnia większą precyzję i może przenosić większe siły niż drukowana przekładnia walcowa o tym samym przełożeniu. Minus jest taki, że precyzyjne wydrukowanie ślimaka nie jest łatwe, a wszelkie nierówności przeszkadzają w niesamohamowności.

[1]Ma wbudowany GPS, więc jakby ktoś chciał zrobić minisamochód dla dziecka z ograniczeniem obszaru ruchu to może się nadać;)

---
Stary projekt "Mortar"
Uznaję ten projekt za dojrzały i nie planuję większych zmian, za to jestem gotowy usuwać zgłoszone błędy.
Obrazkowe instrukcje wrzuciłem na Thingiverse.

Inne zastosowania
Gdyby ktoś chciał pokręcić samymi silnikami krokowymi z użyciem Raspberry PI i DRV8814, to wrzuciłem przykładowy demo skrypt w Pythonie https://github.com/kwahoo2/Mortar/blob/ ... tartest.py
Jest przesadnie prosty, by tylko pokazać podstawę działania. Chcąc go zastosować w FreeCAD-zie, trzeba by zastąpić opóźnienie sleep() timerem albo asyncio, żeby nie blokować całego programu. Myślę, że wrzucę przykładową implementację w wolnej chwili...
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Napęd teleskopu Dobsona

Post by arturromarr »

Rewelacja, czyli jednak warto robić noworoczne postanowienia. :)
Naprawdę fajnie oglądać Twoje projekty, które robisz we FeeCAD-zie
Życzę kolejnych ciekawych postanowień noworocznych, w końcu mamy Styczeń. :)

Skoro projekt po wielu modyfikacjach doszedł do tego stanu, czy masz zamiar zamontować go do teleskopu?

PS:
Może zlecić wykonanie ślimaka z metalu, na drukarce 3D świat się nie kończy? Druk z filamentu doby jest jednak do prototypu.

Pozdrawiam.
Post Reply