Prośba o pomoc

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
kosia51
Posts: 13
Joined: Thu Jan 12, 2023 8:16 am

Prośba o pomoc

Post by kosia51 »

Na początku powitam wszystkich jako nowy użytkownik.
Od niedawna jestem użytkownikiem FreeCAD 0.20.1 i powoli odkrywam jego funkcje, głównie korzystając ze środowiska pracy architektura. Rysuję modele 3d obiektów znajdujących się na trasie kolejowej Przeworsk - Dynów. (skala 1:87 H0) aby później umieścić je w modelu tejże trasy w programie 3D Train Studio V7. Rysując budynek magazynu napotkałem na problem, z którym nie umiem sobie poradzić. Nie potrafię spowodować aby wszystkie elementy drzwi - rama, okienka (jako szyk) i tzw. płyciny (również jako szyk) poruszały się jednocześnie. Rama drzwi to konstrukcja, okienka to okna to Arch_Window płyciny to również konstrukcje powstałe na bazie prostokąta. Pojedynczo wszystkie elementy można przemieścić, natomiast nie znalazłem możliwości, by poruszały się razem.
Ponieważ chcę później dodać animację - tak aby drzwi się przesuwały - proszę o pomoc. Jak spowodować, by wszystkie elementy były jako całość.
Jestem osobą 70+ i w związku z tym proszę o jak najprostrze wytłumaczenie.
Pozdrawiam
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Prośba o pomoc

Post by matyk »

Witam kolegę z mojej grupy wiekowej :)
Miałem swego czasu problem z rozpoczęciem animacji i uzyskałem tutaj konkretną pomoc.
Dzięki wskazówkom życzliwych kolegów nauczyłem się korzystania ze skryptów, oraz arkusza kalkulacyjnego i teraz umiem tworzyć proste animacje.
Proponuję przejrzeć ten wątek.
https://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=30&t=62987
Pozdrawiam
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Prośba o pomoc

Post by kwahoo »

kosia51 wrote: Thu Jan 12, 2023 8:57 am Pojedynczo wszystkie elementy można przemieścić, natomiast nie znalazłem możliwości, by poruszały się razem.
Istniej kontener nazwany Cześć(Part) https://wiki.freecadweb.org/Std_Part/pl Wrzucasz do niego co chcesz i wszystko jest przesuwane razem z nim:
phpBB [video]
kosia51
Posts: 13
Joined: Thu Jan 12, 2023 8:16 am

Re: Prośba o pomoc

Post by kosia51 »

Dziękuję. Działa.
Post Reply