Import plików igs

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
sp9rqa
Posts: 47
Joined: Wed Jan 10, 2018 10:38 am
Location: Gorlice
Contact:

Import plików igs

Post by sp9rqa »

Witam.

Importuję obudowę w formacie igs:

https://www.maszczyk.pl/pokaz_produkt/obudowy-z-77.html

i ona jest zawsze pokazywana jako całość, a nie element składający się dwóch części.
W przypadku plików step da się zaimportować tak, aby każda część była oddzielnie, ale w przypadku plików igs nie ma żadnych opcji do wyboru.

Coś przegapiłem, czy FC tak już ma?


Pozdrawiam
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Import plików igs

Post by kwahoo »

sp9rqa wrote: Thu Nov 24, 2022 1:50 pm Coś przegapiłem, czy FC tak już ma?
Raczej IGES tak ma. I ile mnie pamięć nie myli, IGES to tylko luźno zgromadzona geometria, bez hierarchicznej struktury. I to w najlepszym przypadku są powierzchnie, a nie bryły (wbrew opisowi z zalinkowanej strony). Trudno oczekiwać więcej po formacie sprzed 40 lat.

Nawet jak otworzysz pobrany plik w notatniku, to zobaczysz, że nie ma tam żadnych informacji o strukturze.

Jeśli bardzo chcesz podzielić wybraną geometrię, to polecenie Rozbij kształt z środowiska Draft rozdzieli powierzchnie.
sp9rqa
Posts: 47
Joined: Wed Jan 10, 2018 10:38 am
Location: Gorlice
Contact:

Re: Import plików igs

Post by sp9rqa »

kwahoo wrote: Thu Nov 24, 2022 5:55 pm
sp9rqa wrote: Thu Nov 24, 2022 1:50 pm Coś przegapiłem, czy FC tak już ma?
Raczej IGES tak ma. I ile mnie pamięć nie myli, IGES to tylko luźno zgromadzona geometria, bez hierarchicznej struktury. I to w najlepszym przypadku są powierzchnie, a nie bryły (wbrew opisowi z zalinkowanej strony). Trudno oczekiwać więcej po formacie sprzed 40 lat.

Nawet jak otworzysz pobrany plik w notatniku, to zobaczysz, że nie ma tam żadnych informacji o strukturze.

Jeśli bardzo chcesz podzielić wybraną geometrię, to polecenie Rozbij kształt z środowiska Draft rozdzieli powierzchnie.
Dałem do przeróbki koledze, który ma chyba SolidWorks'a i on mi to jakoś rozłożył na części i zrobił stepa;-)
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3018
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Import plików igs

Post by NewJoker »

Pół biedy, że nie rozbija tego na części, najgorzej, że są to same powierzchnie. Narzędzie Part MakeSolid tylko częściowo jest w stanie wypełnić ten model. FreeCAD niestety nie ma tak zaawansowanych narzędzi do naprawy geometrii i pozostaje import do komercyjnego programu, który na to pozwala (jak SolidWorks) i eskport do STEP.
Post Reply