Wiercenie w pochylonej płycie

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
Noku
Posts: 8
Joined: Fri Nov 11, 2022 5:13 pm

Wiercenie w pochylonej płycie

Post by Noku »

Dzień dobry,

Linux Debian 11
Freecad 28193 (git)

Chciałem kiedyś by w Freecad wygenerować ścieżki pod wiercenie otworów w płycie pochylonej pod kątem około 20 stopni.
Płyta pudełka na szpulki do nici, zaś w otworach byłyby gwoździe pod kątem 20 stopni do lini pionowej.
Zaznaczyłem górne krawędzie otworów w płycie (model 3d w Path desing) i ścieżki zostły wyznaczone idelanie na otworami,
ale tylko w płaszczyźnie poziomej.
Ostatnio próbowałem użyć Path Array i nawet ładnie wyszło (symulacja) , jednak pewne gcody musiałby manualnie zmienić
by było bez kolizji, a i kilka zbędnych ruchów do pozycji bazowej.

Czy są opcje generowania ścieżek wiercenia na pochyłej powierzchni w jednym przejściu, bez każdorazowego zaznaczania
otwrów danego poziomu i generacji ścieżki?


Pozdrawiam
Noku
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Wiercenie w pochylonej płycie

Post by dprojects »

Noku wrote: Sat Nov 12, 2022 9:21 am Płyta pudełka na szpulki do nici, zaś w otworach byłyby gwoździe pod kątem 20 stopni do lini pionowej.
Taka niespodzianka dla teściowej na gwiazdkę pod choinkę? ;-)

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3017
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Wiercenie w pochylonej płycie

Post by NewJoker »

Jeśli angielski nie jest problemem to najlepiej napisz bezpośrednio w dziale poświęconym modułowi Path:

https://www.forum.freecadweb.org/viewforum.php?f=15

Tu chyba nikt się w nim nie specjalizuje.
Noku
Posts: 8
Joined: Fri Nov 11, 2022 5:13 pm

Re: Wiercenie w pochylonej płycie

Post by Noku »

drpojects,
taki prezent bez okazji dla mamy,
ostatecznie wykonałem przy użyciu wydrukowanej przystawki do wiertła, z wcześniej napunktowanymi otwarami pod wiercenie wkrętarką;)
Wydrukować z freecada matryce na mojej drukarce w skali 1:1 to był problem, i już nie pamiętam ile się naczytałem i co jeszcze skalowałem.

Finalny produkt spełnia się znakomicie (6szt. przezroczystych pudełek z płytami w środku, widać każdą szpulkę/kolor, bez otwierania - nie kurzy się).
Znajdę zdjęcia to podeślę.

NewJorker, dziękuje, tak chyba zrobie za jakiś czas.
Jak się dowiem to ewentualnie tutaj dopiszę.
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Wiercenie w pochylonej płycie

Post by dprojects »

Noku wrote: Tue Nov 15, 2022 2:43 pm ostatecznie wykonałem przy użyciu wydrukowanej przystawki do wiertła, z wcześniej napunktowanymi otwarami pod wiercenie wkrętarką;)
Wydrukować z freecada matryce na mojej drukarce w skali 1:1 to był problem, i już nie pamiętam ile się naczytałem i co jeszcze skalowałem.
Tylko nie wiem po co chcesz używac technologii starożytnych kosmitów do tak prostej rzeczy ;-)

Noku wrote: Tue Nov 15, 2022 2:43 pm Finalny produkt spełnia się znakomicie (6szt. przezroczystych pudełek z płytami w środku, widać każdą szpulkę/kolor, bez otwierania - nie kurzy się).
Przy szyciu największym problemem jest że nie wiadomo która szpulka od bębenka jest do której nici górnej. Wszystko fajnie jak masz białą albo czarną, ale tam też potrafią być inne odcienie. Może się okazać że masz na szpulkę nawiniętą inną nitkę niż górną. Są takie specjalne klipsy do trzymania szpulek z nićmi. Dobrze też się sprawdza pod każdą nicią małe okienko na szpulkę od bębenka. Niestety przy dużej ilości szpulek pudełko wychodzi zbyt duże.

Noku wrote: Tue Nov 15, 2022 2:43 pm Znajdę zdjęcia to podeślę.
Koniecznie pokaż zdjęcia bo ciężko to sobie wyobrazić. Podobnie ciężko wyobrazić sobie celowość dodawania czegoś takiego jak Path dla wszystkich. Ludzie którzy używają CNC we FreeCAD, mają sprzęt co obsługuje dobrze STLe. Chociaż CNC to głównie masówka... dla dużych korporacji, ale ich stać na drogie maszyny i oprogramowanie.

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
Noku
Posts: 8
Joined: Fri Nov 11, 2022 5:13 pm

Re: Wiercenie w pochylonej płycie

Post by Noku »

Dprojects,

zdjęcia pudełka:
Image
Image
Image
Image

Zależało mi m.in. na stałym kącie wiercenia otworów pod gwoździe w panelu laminowanym:
Laminat w imadło pod odpowiednim kątem i wiercenie rzędami po kolei , aż do ostatniego najniższego rzędu.

Z innej beczki:
Zastanawiam się czy gdybym głowice frezarki ustawił pod zadanym kątem to "jakoś" Freecad wyprodukował by mi gcode
dla osi Z i X by równocześnie się przesuwała w dół i na bok o odpowiednie wartości by frez szedł cały czas w swej osi wiercenia.
Byłoby coś takiego możliwe?
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Wiercenie w pochylonej płycie

Post by dprojects »

Noku wrote: Fri Jan 13, 2023 3:18 pm Zastanawiam się czy gdybym głowice frezarki ustawił pod zadanym kątem to "jakoś" Freecad wyprodukował by mi gcode
dla osi Z i X by równocześnie się przesuwała w dół i na bok o odpowiednie wartości by frez szedł cały czas w swej osi wiercenia.
Byłoby coś takiego możliwe?
Raczej nie uzyskasz odpowiedniej precyzji wiercenia taką metodą. Musiałbyś mieć obracane wiertło w CNC. Dostosowanie prędkości przesuwania wiertła do głębokości żeby zachować idealnie prosty otwór z pewnością by wymagało wielu prób i dopasowania algorytmu do konkretnego modelu CNC.

Noku wrote: Fri Jan 13, 2023 3:18 pm Zależało mi m.in. na stałym kącie wiercenia otworów pod gwoździe w panelu laminowanym:
Laminat w imadło pod odpowiednim kątem i wiercenie rzędami po kolei , aż do ostatniego najniższego rzędu.
Pochylenie płyty to chyba najlepsze i proste rozwiązanie które rzeczywiście może zapewnić odpowiednią jakość. Ostatnio, razem z obsługą kontenerów, dodałem możliwość działania narzędzi na obróconych kontenerach. Dzięki temu możesz idealnie równo jechać po całej pochylonej płaszczyźnie wiertłem i wiercić otwory. Czegoś takiego nie ma szans uzyskać jeśli obrócisz jedynie płytę, Pada. Trzeba korzystać z kontenera, bo musiałbyś obliczać współrzędne wierła przy idealnej odległości od poprzedniej.

Tu na gifie jest pokazane wiercenie Pocket Holes, otworów kieszeniowych. Ale równie dobrze możesz pochylać dowolne wiertło, tylko musisz je nieco oddalić od płaszczyzny żeby się nie zatapiało w materiale, bo będziesz wiercił wewnątrz płyty częściowo.

Image

Inne starsze filmy na temat wiercenia we FreeCAD:

phpBB [video]


phpBB [video]


phpBB [video]

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Wiercenie w pochylonej płycie

Post by dprojects »

Właściwie to są jeszcze dwie metody na wiercenie w pochylonej płycie:

1. To rozstawić sobie wiertła, ja akurat używam mojego narzędzia które mi ładnie równo kopiuje elementy, i później tylko pochylić płytę i wywiercić otwory. To jest wersja z obiektami PartDesign i jest ona dość wolna, bo PartDesign jest ogólnie wolny. I trzeba też uważać na odpowiednią długość wierteł żeby sięgnęły do płyty.

2. Ta wersja jest podobna, też się rozstawia Cylindry ale używa się do cięcia Boolean Part::Cut, co jest zdecydowanie szybsze i łatwiej zobaczyć czy wiertło jest odpowiednio długie. To akurat może być kluczowe jak chcesz wiercić otwory na zadaną głębokość a nie przelotowe.

Nie wiem jak FreeCAD generuje g-code, raz wszedłem przez pomyłkę na workbench Path i zobaczyłem że za wiele to tam nie ma.
W sumie nie bardzo wiedziałem o co w tym chodzi, nie mam CNC więc nie ma jak testować ;-)


Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
Post Reply