Page 1 of 2

Artykuł o FreeCAD

Posted: Tue Jun 21, 2022 8:11 am
by NewJoker
Z okazji wydania wersji 0.20, przygotowałem artykuł opisujący mocne i słabe strony programu oraz plany dotyczące jego dalszego rozwoju. Zawarłem też trochę porad dla początkujących. Jednak głównym celem jest zachęcenie czytelników do przetestowania FreeCAD'a, który wśród polskich inżynierów nadal ma niezbyt dobrą reputację. Może ten artykuł chociaż minimalnie to zmieni. Został dzisiaj opublikowany na blogu Polski Przemysł.

Zachęcam do przeczytania :-)

https://polskiprzemysl.com.pl/cam-cad-c ... owania-3d/

Re: Artykuł o FreeCAD

Posted: Tue Jun 21, 2022 12:50 pm
by kaktus
Fajnie że "popełniłeś" tą publikację. :D
Niech coś się dzieje w sieci.

Widzę jedno "duże przestępstwo" brak wzmianki o mocnym środowisku pracy Architektura ... :lol:

Są też wartościowe kursy wprowadzające Damiana dla początkujących na platformie Udemy.
;)

Re: Artykuł o FreeCAD

Posted: Tue Jun 21, 2022 1:04 pm
by NewJoker
kaktus wrote: Tue Jun 21, 2022 12:50 pm Widzę jedno "duże przestępstwo" brak wzmianki o mocnym środowisku pracy Architektura ... :lol:
To akurat celowo pominąłem, ponieważ portal, na którym artykuł został opublikowany jest generalnie przeznaczony dla inżynierów mechaników (przynajmniej taka jest grupa docelowa). To też nie moja dziedzina i nie wiem na ile ten workbench jest przydatny, więc wolałem go pominąć.

kaktus wrote: Tue Jun 21, 2022 12:50 pm Są też wartościowe kursy wprowadzające Darka dla początkujących na platformie Udemy.
;)
Masz gdzieś pod ręką link ? Nie mogę znaleźć. Tylko jakiś kurs do CAM, ale ustawiony jako prywatny. I pewnie te kursy są płatne ? Wolałem nie reklamować niczego na tym portalu ;-)

Re: Artykuł o FreeCAD

Posted: Tue Jun 21, 2022 1:36 pm
by kaktus
Rozumiem że pisałeś o tym co znasz z pierwszej ręki, ale informacji (wzmianki) o dobrych rzeczach nie zaszkodzi zamieścić.

O Udemy tutaj: https://forum.freecadweb.org/viewtopic. ... 08#p332508
Oczywiście że niekoniecznie musi być wskazane rozpowszechnianie kursu płatnego. Jednak często były tam konkretne promocje, a jak wspomniałem wyżej dla nowicjusza opracowanie to jest bardzo pomocne i przyjazne (przerobiłem materiał osobiście).

Jest też środowisko pracy MOOC - taki przewodnik trzymający za rękę podczas pierwszych kroków z programem. Oryginał francuski jednak trafił do FreeCAD-Addons i jest przetłumaczony. Tłumaczenie wymaga dopieszczenia, a samo środowisko pracy porządnej aktualizacji . Dwa ćwiczenia (z czterech) są ogarnięte. Do stawiania pierwszych kroków jak znalazł - polecam. ;)

Re: Artykuł o FreeCAD

Posted: Tue Jun 21, 2022 1:40 pm
by NewJoker
Dzięki za link. Czyli to ten prywatny kurs, który znalazłem. Szkoda, że nie jest już normalnie dostępny.

Re: Artykuł o FreeCAD

Posted: Tue Jun 21, 2022 7:47 pm
by kwahoo
Zawsze dobrze przeczytać coś o FC w polskim Internecie.
NewJoker wrote: Tue Jun 21, 2022 8:11 am Może ten artykuł chociaż minimalnie to zmieni.
IMHO układ artykułu mógłby być nieco inny, TNP i ograniczenia OCC mogłyby być na końcu, żeby nie odstraszać użytkownika na starcie. Temat obejść też wydaje mi się zbyt szczegółowy na początek.

--------------
Trochę na boku, marzy mi się wydanie (raczej darmowo) poradnika do FC razem z wyjściem wersji 1.0. Czasu jest sporo, mam jakiś zalążek napisany na początku pandemii i mam voucher na skład książki (wylicytowany na WOŚP;) Może moglibyśmy coś wymóżdżyć?

Re: Artykuł o FreeCAD

Posted: Tue Jun 21, 2022 10:06 pm
by NewJoker
kwahoo wrote: Tue Jun 21, 2022 7:47 pm IMHO układ artykułu mógłby być nieco inny, TNP i ograniczenia OCC mogłyby być na końcu, żeby nie odstraszać użytkownika na starcie. Temat obejść też wydaje mi się zbyt szczegółowy na początek.
Nad kolejnością trochę się zastanawiałem i myślałem o tym żeby minusy dać później, ale tak mi się jakoś płynnie do nich przeszło, że już nie zmieniałem. Ale też dlatego właśnie wspomniałem nieco więcej o workarounds żeby było jasne, że to nie są ograniczenia, których nie da się przeskoczyć. Podszedłem do tego też na takiej zasadzie, że FreeCAD traktuję jako pełnoprawny program CAD 3D i tylko wymieniam pewne braki i niedogodności a reszta jest jak w każdym innym sofcie. Bo niektórym początkującym się wydaje, że FreeCAD to jakaś czarna magia ;-)

kwahoo wrote: Tue Jun 21, 2022 7:47 pm Trochę na boku, marzy mi się wydanie (raczej darmowo) poradnika do FC razem z wyjściem wersji 1.0. Czasu jest sporo, mam jakiś zalążek napisany na początku pandemii i mam voucher na skład książki (wylicytowany na WOŚP;) Może moglibyśmy coś wymóżdżyć?
Ogólnie pomysł bardzo popieram i chętnie pomogę (zwłaszcza jakby była część dot. modułu FEM). Ale obawiam się 2 kwestii. Po pierwsze taki drukowany poradnik szybko się zdezaktualizuje wraz z kolejnymi wersjami programu i trzeba by go regularnie wydawać uwzględniając nowości. Dlatego istniejące już anglojęzyczne książki do FreeCAD’a są bardzo mało popularne i raczej się ich nie poleca początkującym użytkownikom. Druga sprawa to ogrom pracy wymagany do przygotowania takiego wyczerpującego poradnika. Ale współpracując w kilka osób można by to pewnie ogarnąć w jakimś logicznym czasie.

Jest już fajny poradnik do szkicownika autorstwa chrisb, może na początek warto by go przetłumaczyć na polski ?

Re: Artykuł o FreeCAD

Posted: Wed Jun 22, 2022 10:19 pm
by kwahoo
Wydaje mi się, że można pokusić się o "opcjonalnie" drukowany podręcznik, czyli dystrybuowany elektronicznie, ale tak złożony, żeby dało się go wydrukować czy przejrzeć na czytniku e-booków.
Nieśmiało też zakładam, że FreeCAD w wersji 1.0 będzie na tyle stabilny, żeby teksty nie bedą się szybko dezaktualizować. Szczególnie jak nie będzie się pisać "kliknij tu i tu" a opisywać koncepcje i zależności.

Opisywanie wszystkich funkcji "na sucho" nie ma zbyt wiele sensu. To zbyt dużo pracy i dubluje się wiki.
Wołałbym "super-tutorial" skupiający się na 1 mechanizmie/urządzeniu i pokazującym jak użyć różnych środowisk do jego zbudowania, analizy, wykonania dokumentacji technicznej. Inaczej mówiąc, tak jakbyśmy używali FreeCAD-a w niewielkiej firmie.

Obawiam się, niewielu przeczyta podręcznik do szkicownika, który byśmy przetłumaczyli. Jest szczegółowy i jednocześnie obejmuje mały wycinek programu.

Nie będę już dalej hijackował tego wątku, bo temat był inny. Jeśli zrodzą mi się jakieś idee, założę nowy.

Re: Artykuł o FreeCAD

Posted: Thu Jun 23, 2022 9:48 am
by NewJoker
kwahoo wrote: Wed Jun 22, 2022 10:19 pm Wołałbym "super-tutorial" skupiający się na 1 mechanizmie/urządzeniu i pokazującym jak użyć różnych środowisk do jego zbudowania, analizy, wykonania dokumentacji technicznej.
Ciekawy pomysł. Może np. manipulator/robot przemysłowy ? Dałoby się na tym pokazać projektowanie części, składanie ich, wykonanie rysunków, analizy MES, animacje, parametryzację itp. a może nawet ogarnąć jakąś kinematykę.

kwahoo wrote: Wed Jun 22, 2022 10:19 pm Obawiam się, niewielu przeczyta podręcznik do szkicownika, który byśmy przetłumaczyli. Jest szczegółowy i jednocześnie obejmuje mały wycinek programu.
Racja, ale to bardzo istotny, wręcz kluczowy element programu. Może kiedyś się za to zabiorę w wolnej chwili chociaż jest tam dużo tekstu do przetłumaczenia. No i faktycznie czytelników może nie być zbyt wielu.

Re: Artykuł o FreeCAD

Posted: Thu Jun 23, 2022 12:13 pm
by matyk
Proponuję minimalistyczne podejście.
Poradnik dla amatora majsterkowicza, który nie potrzebuje "wodotrysków", tylko proste narzędzie do zabawy i wizualizacji.
Wystarczy mu na początek Part Design i ewentualnie Drawing.

Po przeczytaniu poradnika powinien umieć utworzyć prostą część w Part Design.
Jeżeli potrzebne mu będzie złożenie, to wykona je dzięki umiejętności przemieszczania części przez obrót i przesuwanie w dowolne miejsce.

Odstraszało mnie początkowo od programu FreeCad mylne przeświadczenie, że bez gruntownej znajomości kilku dodatków, niczego w nim nie zrobię.
Początkujący nie wie co jest bardziej ważne, co mniej i nauczyciel powinien mu to zasugerować.
Inaczej czytelnik będzie zawzięcie zgłębiał "wodotryski", odbębniając "po łebkach" to co naprawdę istotne.

Początkowo trzymałem się z daleka od pisania skryptów, mimo długoletniego doświadczenia w programowaniu.
Nigdy nie używałem w swoich programach klas i początkowo w skryptach odstraszały mnie liczne słowa "self", których wtedy nie rozumiałem.

Nowicjusz powinien zacząć od rzeczy niezbędnych, a dopiero potem zgłębiać resztę.