Problem z obrotem

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
User avatar
JackkDBA
Posts: 60
Joined: Tue Jan 04, 2022 7:43 am
Location: Poland
Contact:

Problem z obrotem

Post by JackkDBA »

Hej!
Mam pierścień, w którym chciałbym umieścić otwory. Chcąc przygotować szkic otworu napotkałem "dziwny" problem... błędnie chyba działa przesuwanie i obracanie (jak widać na obrazku):
jak_obrocic.jpg
jak_obrocic.jpg (78.82 KiB) Viewed 1957 times
- mam przesunięcie ujemnie na osi Z, jednakże na wizualizacji widać to jako przesunięcie dodatnie na osi Y
- mam obrót wokół osi Y, a wizualizacja pokazuje obrót wokół osi Z
Wygląda na to, że pomylone są osie Y i Z :roll:

Jak mam doprowadzić do tego, aby szkic tego otworu został obrócony np. o 15 stopni wokół osi Z z tym, że obrót ma być tak, jakby szkic był oddalony od początku układu współrzędnych (czyli nie obrót szkicu względem własnej osi Z, ale osi Z początku ukł. wsp.)?

Załączam plik:
test.FCStd
(10.62 KiB) Downloaded 79 times
Z góry dzięki za pomoc,
Jacek
--------------------------
http://doscniewoli.pl
Best regards,
Jacek
User avatar
Shalmeneser
Veteran
Posts: 9474
Joined: Wed Dec 23, 2020 12:04 am
Location: Fr

Re: Problem z obrotem

Post by Shalmeneser »

1)
* Placement : Offset (x, y, z) THEN Angle
but you need Angle THEN offset, so you need to do it in 2 steps : Datum plane (Angle) then Sketch offset (z).

2)
But do you need to move near the ring ?

3) Idea from ChrisB
* Map mode = NormalToEdge
* Support = outside edge of the 1st sketch
* Map Path Parameter = (90+30)/360 = 1/3 (due to the seam of the ring)

You can touch the outside circle (but not the inside one).
chrisb wrote: Sat Jan 15, 2022 10:34 am ...
Attachments
Capture du 2022-01-15 21-57-52.png
Capture du 2022-01-15 21-57-52.png (42.74 KiB) Viewed 1929 times
test6_SHALM.FCStd
(71.04 KiB) Downloaded 80 times
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Problem z obrotem

Post by kwahoo »

Generalnie powinieneś unikać używania narzędzia Umiejscowienie na cechach składowych Part Design takich jak szkice, wyciągnięcia itd. (możesz używać na całych Body, czy bryłach i prymitywach utworzonych w Part).

Lepiej jest utworzyć płaszczyznę, ustawić jej pozycję i na niej narysować szkic.

Wideo:

phpBB [video]


--------------
Dlaczego "osie są zamienione"? Podejrzewam, że narzędzie Umiejscowienie wykorzystuje lokalny układ współrzędnych szkicu. Zresztą zobacz to samo na załączonym filmie przy tworzeniu płaszczyzny. Oś Z to oś normalna do płaszczyzny.

Środek obrotu - mnożenie transformacji nie jest przemienne, prościej mówiąc jeśli coś najpierw obrócisz a potem przesuniesz to finalne umiejscowienie będzie inne niż byś najpierw przesunął a potem obrócił. Narzędzie Umiejscowienie robi to co na górnym obrazku, najpierw obrót (wokół punktu bazowego obiektu), potem przesunięcie. A ty chcesz to co na dolnym. Możesz to skorygować ustawiając w polu Środek ujemną wartość równą przesunięciu. Wtedy środek obrotu "wróci" z obiektu na początek układu współrzędnych.
Image

Przydatne w zrozumieniu transformacji https://wiki.freecadweb.org/Placement/pl#Examples
Post Reply