Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kwahoo »

dlewczuk wrote: Thu Oct 29, 2020 9:53 pm Czy widzisz szansę aby FreeCAD był przydatny korporacjom? Może jest jakiś obszar działalności, który może zaspokoić FreeCAD?
Widzę w tych, które potrzebują parametrycznego generatora standardowych konstrukcji. Mam wrażenie że od tej strony większość komercyjnych programów CAD ma bardzo mało do zaproponowania. Widzę też miejsce jako program wspierający np. w analizach MES. Komercyjne moduły MES są tak drogie, że trudno usprawiedliwić ich zakup do mniejszych biur projektowych, gdzie nie będą często używane.

Dużym problemem w branży jest vendor lock-in. Jak już firma zaczęła używać jakiegoś pakietu to nie przejdzie na inny, bo konwersja modeli jest niemal niemożliwa. Do tego dochodzi brak kompatybilności w jedną stronę. Np. zapiszesz plik w Creo 3 to otworzysz go w Creo 4, ale na odwrót już nie, bo program nie pozwala zapisywać w starszej wersji.
Wykorzystują to firmy sprzedające w/w programy, wprowadzające coraz to bardziej restrykcyjne licencje, model subskrypcji itp. Dochodzi do absurdu, gdy firma płaci miesięcznie kilka razy więcej za program niż pracownikowi, który na nim pracuje.

Akcje z Fusion 360 czy Drafsight są też odbiciem tej sytuacji.

A wzrost zainteresowania FreeCAD-em dopisuję do listy niezwykłych wydarzeń roku 2020;)
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by dlewczuk »

Standardowe konstrukcje, czyli to co jest w przestrzeni pracy Arch, tak?
Kompletnie nie znam rozwiązań w tym zakresie. Ale dobrze wiedzieć, że FreeCAD na tym polu ma wiele do zaproponowania.

Co do MES, to rzeczywiście komercyjne rozwiązania są strasznie drogie. Sam w tym nie siedzę, ale na podstawie obserwacji wydaje mi się, że open sourceowe rozwiązania są z powodzeniem wykorzystywane w tym zakresie. Więc tutaj rzeczywiście FreeCAD może być rozwiązaniem, które warto sprawdzić.

Uzależnienie od dostawcy to ogromny problem. A zmiana systemu to ciężki proces.
Dosyć rzadko ktoś się na to decyduje.
Chyba najczęstszym powodem jest własnie zmiana licencjonowania i polityki cenowej aktualnie wykorzystywanego systemu. Ale to też jednostkowe przypadki.

Jednak w przypadku mniejszych firm, dochodzi jeszcze inna sprawa, nie każdy może sobie pozwolić na zakup tylu licencji, komercyjnego systemu, ilu potrzebuje.
I tutaj też widzę pole do popisu dla FreeCAD.

Fajnie, że wzrosło zainteresowanie FreeCAD-em. Myślę, że takie rzeczy mogą pozytywnie wpływać na motywację do pracy, osób zaangażowanych w rozwój systemu.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kwahoo »

dlewczuk wrote: Sun Nov 01, 2020 4:01 pm Standardowe konstrukcje, czyli to co jest w przestrzeni pracy Arch, tak?
Kompletnie nie znam rozwiązań w tym zakresie. Ale dobrze wiedzieć, że FreeCAD na tym polu ma wiele do zaproponowania.
Niekoniecznie Arch, nawet o nim nie myślałem bo to nie moja branża. Ale znam sporo elementów maszyn, które rządzą się ustalonymi prawami, ale są indywidualnie dobierane do wymagań klienta. I tutaj robi się powtarzalną robotę, klika kilka dni, bo coś tam jest innego.

Żeby podać możliwie najprostszy, mało specyficzny przykład. Pomost obsługowy: platforma o pewnej wysokości, szerokości, długości, czasami z otworem w środku. Otoczona barierkami, z wejściem schodami lub drabiną. Wszystko jest opisane przepisami: jak wysokie mają być barierki, jakie mają być stopnie i jak gęsto od jakiej wysokości drabina musi mieć obręcz zabezpieczającą przed upadkiem itd. itp. I to dałoby się całkowicie zparametryzować, do tego stopnia, że wpisujesz dane wyjściowe a dostajesz rysunki wykonawcze i DXF na laser. I zamiast dwóch dni mozolnego klikania masz 5 minut generowania.

Albo przenośnik taśmowy a w szczególnie korzystający nie z taśmy a z łańcucha płytkowego. Aż się prosi o parametryzację. Teraz wyobraź sobie, że produkujesz takie przenośniki skrojone na potrzeby klienta. Masz stronę internetową, konfigurator, gdzie klient wrzuca długość, wysokości, zakręty, gdzie chce mieć napęd i po chwili dostaje podgląd i guzik "prześlij do wyceny". Wtedy Ty dostajesz wstępną wycenę, robisz korektę i wysyłasz klientowi. Jak potwierdza no to krok drugi, FreeCAD generuje dokładne modele, rysunki, DXF-y, BOM do zamówienia itd.

Aż kusi, żeby taki demonstrator w FreeCAD-zie zbudować;)
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by dlewczuk »

Już rozumiem. Fajne przykłady.
Rzeczywiście takie automatyzacje mogą znacząco ułatwić i skrócić pracę i jest to temat, który rzeczywiście może przyczynić się do popularności FreeCAD.

Używam Alphacam, który często jest wykorzystywany do przygotowania programów obróbkowych na frezarki CNC w produkcji mebli (i ogólnie w stolarstwie) i tam takie parametryzacje i automatyzacje są zawsze mile widziane (tzn. wszędzie są mile widziane).
W samym Alphacam można bardzo ułatwić sobie przygotowywanie programów obróbkowych dla części o podobnym stopniu skomplikowania (czyli np. elementy mebli).
I gdyby mieć takie parametryczne meble zrobione we FreeCAD, gdzie określasz wymiary, następnie eksportujesz EXCELa na piłę do cięcia formatek i STEPy do Alphacam żeby tam z automatu ogarnąć wiercenie i frezowanie... hmm... ciekawy temat.

kwahoo wrote: Sun Nov 01, 2020 7:35 pm Aż kusi, żeby taki demonstrator w FreeCAD-zie zbudować;)
Wiesz jak to ktoś kiedyś powiedział, "najlepszym sposobem na to, by zwalczyć pokusę, jest jej ulec" :)
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kwahoo »

dlewczuk wrote: Sun Nov 01, 2020 9:25 pm I gdyby mieć takie parametryczne meble zrobione we FreeCAD, gdzie określasz wymiary, następnie eksportujesz EXCELa na piłę do cięcia formatek i STEPy do Alphacam żeby tam z automatu ogarnąć wiercenie i frezowanie... hmm... ciekawy temat.
Wydaje się to do zrobienia. Tylko trzeba dokładnie wiedzieć czego się chce. Parametryczny model: co w nim może się zmienić? Wymiary? Kształty? Liczba elementów?
Eksport do Excela, czyli co dokładnie? Jeśli wystarczy zapis w CSV, to sprawa jest banalna. Jak trzeba w OOXML czy jak tam się nazywa format Excela to trudniej (np. z pomocą LibreOffice i interfejsu UNO). Najgorzej jeśli trzeba rozmawiać z makrami Excela.

Zautomatyzowany eksport STEP? Bez problemu.
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by dlewczuk »

kwahoo wrote: Sun Nov 01, 2020 10:41 pm Tylko trzeba dokładnie wiedzieć czego się chce.
To chyba najtrudniejsza część :)
kwahoo wrote: Sun Nov 01, 2020 10:41 pm Parametryczny model: co w nim może się zmienić? Wymiary? Kształty? Liczba elementów?
W najprostszym przypadku wymiary: szerokość, wysokość, głębokość.
I tutaj np. można to podzielić na kilka wariantów podstawowych mebli. Np. szafka jednodrzwiowa, szafka dwudrzwiowa, szafka z szufladami (tutaj np. po zmianie szerokości całej szafki zmieniają się też wymiary płyt wchodzących w skład szuflady).

W trochę bardziej skomplikowanym np. regał z półkami i w zależności od wysokość regału zmienia się liczba półek.

kwahoo wrote: Sun Nov 01, 2020 10:41 pm Eksport do Excela, czyli co dokładnie? Jeśli wystarczy zapis w CSV, to sprawa jest banalna. Jak trzeba w OOXML czy jak tam się nazywa format Excela to trudniej (np. z pomocą LibreOffice i interfejsu UNO). Najgorzej jeśli trzeba rozmawiać z makrami Excela.
CSV jest zupełnie wystarczający w takim przypadku.

Tutaj przydatne nawet byłoby po prostu wygenerowanie listy formatek z wymiarami, tak żeby meblarz mógł po prostu taką listę przekazać do hurtowni płyt żeby mu to wycieli.


Trochę poczytałem forum i znalazłem to między innymi to:
https://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?p=430053

I to wygląda naprawdę obiecująco :)
I to jest to co miałem na myśli, czyli są jakieś standardy. Wstawiasz jakieś standardowe meble do projektu, określasz wymiary gabarytowe, a FreeCAD wyrzuca listę brył/formatek. Dalej można to powiązać z modułem Path i z automatu generować g-kody.

Myślę, że jest to ciekawy kierunek rozwoju i liczę, że będzie kontynuowany.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kwahoo »

To co opisujesz nie wydaje się bardzo trudne. Myślę, że do zrobienia w kilka tygodni po godzinach - dla kogoś w miarę znającego API FreeCAD-a, Pythona i Qt(PySide).
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kaktus »

Witam ...
:mrgreen:

Czy ktoś może potwierdzić występowanie funkcjonalności wspomnianej tutaj (przeźroczystość) w najnowszych wersjach rozwojowych FC?

Ma działać od nowszych wersji ...

<<po kilku kwadransach>>
ok działa, problematyczne było nastawienie pewnej opcji, która być może została zmodyfikowana domyślnie.

Rozwiązanie :
Menu: Przybory -> Edycja parametrów
Na drzewku: BaseApp -> Preferences-> View
Klucz: ShowSelectionBoundingBox
Wartość klucza: false
prawidłowa konfiguracja
prawidłowa konfiguracja
Problem_przeźroczystości_po_wskazaniu.png (276.96 KiB) Viewed 7820 times
Dzięki @PrzemoF za założenie tematu EN.
Last edited by kaktus on Sun Jun 05, 2022 5:25 am, edited 2 times in total.
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kwahoo »

Ciekawostka:
Od wczoraj da się skompilować FreeCAD-a z obsługą eksportu do formatu GLTF. Trzeba mieć tylko w systemie zainstalowane OpenCASCADE w wersji nie niższej niż 7.5.0 (na Ubuntu musiałem niestety skompilować samodzielnie) i z włączoną opcją RapidJSON. Więcej tutaj.

GLTF to format 3D opracowany przez grupę Khronos (tę samą do stoi za OpenGL-em i Vulkanem), który ma ujednolić wymianę modeli 3D. Taki "szef wszystkich szefów" wśród formatów 3D.

Można go otworzyć w Blenderze, w przeglądarce online, albo na telefonie, przy zachowaniu struktury drzewa. Poniżej zrzut z modelu, który przed chwilą wyeksportowałem do glb (GLTF binary) i otworzyłem na telefonie:
Image

Wszystkie części są dostępne w rozwiniętej liście - każdą można włączyć lub wyłączyć z wyświetlania.

Różnica w stosunku do STEP-a jest taka, że GLTF operuje na wielokątach a nie na precyzyjnych bryłach (to format grafiki 3D a nie modeli CAD) i można go udostępnić komuś bez obaw o "własność intelektualną". Można go wręcz ubrać z użyciem któregoś z silników gier do pojedynczego exe i tak przekazywać do wglądu. Wyżej pokazany model udało mi się też bez problemu wyeksportować do opensource'owego silnika gier Godot.
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kaktus »

Damianie pytałeś kiedyś o możliwości pod względem zastosowania do przygotowania rozkroju pod płyty wiórowe ...

Właśnie trafiłem na ten temat:

strona: Przepisy na makropolecenia -> przeglądnij sekcję Inne ciekawe makrodefinicje stworzone przez użytkowników FreeCAD

:mrgreen:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Post Reply