Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kwahoo »

https://forum.freecadweb.org/viewtopic. ... 10#p439380

Założyłem nowy watek jako kontynuację powyższego, żeby tamtego wątku nie zaśmiecać.
arturromarr wrote: Wed Oct 14, 2020 8:14 pm Fajnie wyjaśniłeś sytuację w złożeniach, dziękuje. Z punku widzenia użytkownika wyglądało to, jakby brakowało zarządzania tym środowiskiem i kręciło się w kółko, zamiast rozwijać.
Skoro A3 i A4 tak różnią się w podejściu do tematu i mogą się uzupełniać, to powinny inaczej się nazywać bez cyfry. Teraz to wygląda jakby 4 była, kontynuacją 3 i miała ją zastąpić.
Od początku mojego zainteresowania FC kibicuję Assembly, bo jako inżynier wiem jakie fundamentalne znaczenie ma dla modelowania.
Może ja się wreszcie uformuje i dojrzeje, to będzie dodany do głównej instalacji, a nie jako dodatek.
Fajnie, że tu czasem wyjaśnisz, gdzie zmierza FC, bo nie każdy śledzi angielskie strony naszego forum.
Faktycznie nazwy są mylące, też mnie to na początku zmieszało. Ale FC nie ma szczęścia do nazw. Samo nazwanie programu FreeCAD, było problemem przez długi czas (jest freeCAD i masa stron Free CAD cośtam).

Trudno nadążyć za rozwojem, jest dość organiczny i chyba podlega prawom ewolucji. Jeszcze 2 lata temu Zolko pisał, że widzi że rozwój Assembly jest wolny i problemem jest implementacja wiązań i ich rozwiązywania. Nawet napisał "nie jestem programistą, nie zrobię niczego lepiej, ale można złozenia zrobić inaczej". Rok później postało A4. I tak inżynier mechanik Zolko stał się chyba programistą.
Yorik, który napisał większość kodu w Pythonie (a potem chyba zaczął też dłubać C++) jest architektem.
Nawet mnie FreeCAD zachęcił do napisania kilku linijek kodu. Kolejnego mechanika a nie programistę.
FreeCAD ewoluuje tak jak ewoluują jego użytkownicy.

Co do rozwoju LinkStage3, warto spojrzeć (nawet nie znając języka) na filmiki OR
phpBB [video]


Działanie A4 https://github.com/Zolko-123/FreeCAD_Ex ... /README.md
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by arturromarr »

Dobry pomysł z takim tematem.
kwahoo wrote: Wed Oct 14, 2020 10:40 pm Yorik, który napisał większość kodu w Pythonie (a potem chyba zaczął też dłubać C++) jest architektem.
Nawet mnie FreeCAD zachęcił do napisania kilku linijek kodu. Kolejnego mechanika a nie programistę.
FreeCAD ewoluuje tak jak ewoluują jego użytkownicy.
Może to jest właśnie siła tego programu, jeśli jest pisany przez samych zainteresowanych użytkowaniem.

Co to jest: LinkStage3 ? Rozumiem, że w 0.19 nadchodzi kolejna rewolucja, czyżby już nie było problemu przeskakujących powierzchni?
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kwahoo »

LinkStage3 to gałąź rozwijana przez realthundera https://github.com/realthunder/FreeCAD

Usunięcie problemu przeskakujących powierzchni, krawędzi, traconych referencji itd. jest jednym z celów LinkStage3, wątek z opisem prac https://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=10&t=27278
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by arturromarr »

Moment, w którym FC przestanie gubić powierzchnie, będzie przełomowy.
Czy LinkStage3 jest już zaimplementowany do najnowszej wersji, czy to jeszcze osobny niezależny projekt?
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kaktus »

Słowo ode mnie.

W pewnym etapie posługiwania się wersjami rozwojowymi "odnalazłem" super metodę prezentacji modelu:
model prezentowany jako przeźroczysty
model prezentowany jako przeźroczysty
photo_2020-10-24_08-59-38.jpg (93.72 KiB) Viewed 12797 times
Dzięki której można mieć wgląd we wnętrze bryły.

Na aktualnym etapie rozwoju programu, mam na myśli najnowsze wydanie (Git 22756) wersji rozwojowej, ta prezentacja stała się niedostępna (tak myślę). Po wskazaniu obiektu w widoku drzewka model podświetlany jest tylko ramką.

model w zaznaczeniu ramką
model w zaznaczeniu ramką
Screenshot_20201024_090450.jpg (109.05 KiB) Viewed 12797 times

Czy ktoś zaobserwował podobny downgrade :?:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by arturromarr »

W jaki sposób robiłeś wcześniej przeźroczystość?
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kaktus »

W widoku drzewa ustawiałem kursor myszki na pozycji która mnie interesowała. :roll:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by dlewczuk »

Czy mi się wydaje, czy ostatnio wzrosło zainteresowanie FreeCAD?

Zauważyłem, że po zmianach w licencjonowaniu Fusion 360 pojawiło się trochę nowych poradników.
Ale też YouTube zaczął mi wyświetlać więcej tutoriali na stronie głównej, nawet takich starszych, których wcześniej nie widziałem (tłumaczę to sobie tak: przez to, że wzrosło ogólne zainteresowanie, algorytm YT to zauważył i 'wypycha' te filmy szerzej).
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kaktus »

Pewno masz włączone śledzenie przez YT, to jest efekt tego, za czym przeglądasz ten serwis.
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Post Reply