Powitalnia

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
User avatar
PiotrG
Posts: 30
Joined: Wed Nov 27, 2019 11:57 am

Re: Powitalnia

Post by PiotrG »

Cześć Wszystkim,

Z tej strony Piotr z Gdańska.
Trafiłem na FC przez KiCADa (2 lata temu postanowiłem powoli przenieść się z Protela na KiCADa). Nigdy nie stosowałem żadnego narzędzia 3D.
Ale pokazywane przez KiCADa w 3D płytki (taki, raczej zbędny mi 'fjuczer') głupio wyglądają gdy brakuje niektórych elementów więc postanowiłem, że te których będzie mi brakowało jakoś sobie dorobię FC. Na razie na forum odezwałem się 2 razy:
- w temacie instalacji, bo nie umiałem zainstalować AddOn-ów na PC odciętym od sieci,
- przy moim pierwszym podejściu do zrobienia czegokolwiek: https://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=3&t=42110
Na razie jeszcze nie próbowałem robić czegokolwiek 'od zera' tylko jak tam widać próbuję edytować, co ktoś inny zrobił.
Na pewno nie będę w temacie FC zbyt aktywny - nie mam na to czasu.

Do odezwania się w 'Powitaniach' skłoniło mnie tylko zdjęcie profilowe PrzemoF (jak rozumiem najważniejszej tutaj osoby).
Tak się złożyło, że kiedyś przestałem 3h w zimnej wodzie jakiegoś jeziora w Jugosławii w jedynych piankowych spodniach jakie były na wyposażeniu naszej "wyprawy" - Jugosławia-80 i 3 osoby uczyłem eskimoski, której sam nigdy wcześniej nie zrobiłem (nikt z nas nie umiał, ale ja stwierdziłem, że wymyśliłem na czym polega myk i oni mi uwierzyli). Trzy, bo po kilku próbach każdy musiał wychodzić aby wylać wodę z kajaka (domowej roboty fartuchy z wciągniętą gumą od gaci nie sprawdzały się zbytnio). Dwie z tych osób zrobiły wtedy swoje pierwsze eskimoski. Sam miałem okazję spróbować kilka dni później, tylko, że obóz mieliśmy w cieniu gór więc popłynęliśmy z kolegą na środek jeziora (na słońce). Po długim przemyśleniu wszystkich szczegółów pierwsza moja próba zakończyła się sukcesem, ale druga już nie :)
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Powitalnia

Post by PrzemoF »

Cześć
Nie sadziłem, źe ta fotka moźe kogoś "zwabić" :)
Powiedzmy, ze bylem pierwszy, ale najwaźniejszy to na pewno nie jestem. Twoje przygody na kajaku brzmią trochę dramatycznie :) Zimna woda bez odpowiedniego sprzętu to nic przyjemnego... A domowej roboty "fartuch" przerasta moją wyobraźnię 8)
User avatar
PiotrG
Posts: 30
Joined: Wed Nov 27, 2019 11:57 am

Re: Powitalnia

Post by PiotrG »

PrzemoF wrote: Sun Jan 05, 2020 2:36 am A domowej roboty "fartuch" przerasta moją wyobraźnię
Odpowiedni kształt wycięty z jakiegoś takiego gumowanego ortalionu i komin normalnie przyszyty na maszynie + guma na górze i na kokpit. Może to i było 'fabryczne', ale dalekie od współczesnych fartuchów. Poza tym, że ciągle spadało z boków to woda się w tym gromadziła i stopniowo przeciekała przez szef koło komina. Ale kamizelki to na 100% były własnej roboty. Wziąłem wtedy od Bystrzaków wykrój i rok później na naszą wyprawę Alpy-81 sam uszyłem 13 takich kamizelek (wprowadzając moje modyfikacje). Ze 2m³ zrzynek twardego styropianu dostaliśmy ze stoczni jachtowej.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Powitalnia

Post by arturromarr »

PrzemoF, Jak już temat się pojawił, to powiem szczerze, że się zastanawiałem co jest na Twoim Awatarze. Mógłbyś zamieścić to zdjęcie w większej rozdzielczości?
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Powitalnia

Post by PrzemoF »

Nie mam tej fotki przy sobie i za szybiko nie bede mial do niej dostepu. To jest cos jak tutaj (link), ale warunki duzo mniej ekstremalne.

https://www.kayaksandpaddles.co.uk/cano ... yaking.jpg
User avatar
PiotrG
Posts: 30
Joined: Wed Nov 27, 2019 11:57 am

Re: Powitalnia

Post by PiotrG »

Postęp techniki we wszystkich dziedzinach jest fascynujący (tak w oprogramowaniu CAD jak i w kajakach).
Nasze kajaki (mata szklana + żywica) po jednym przepłynięciu przez gładkie! drzewo już miały dziurę pod siedzeniem. Nie miały oparcia na stopy - zdarzyło mi się, że na bystrzu uderzyłem o kamień i zrywając fartuch wpadłem do środka aż po ramiona i tak spadłem z 2m+ wodospadu - ponad pół kajaka wody, ale fuksem głowa u góry :)
Obecnymi kajakami można pływać po kamieniach :)
Płytki drukowane projektowałem w dzieciństwie ołówkiem na kartce w kratkę. Potem malowałem ścieżki wilbrą bezpośrednio na płytce stosując do tego wkład do długopisu z wydłubaną kulką i trawiłem w trójchlorku. Potem dokonywałem cudów aby na IBM z 640k RAMu i bez HDD (za drogi był) odpalić Racal-Redaca (instalka na 4 dyskietkach 320k). A dziś .... płytkę n-warstwową (ścieżki 0.2mm i cieńsze nie są problemem) zaprojektowaną w KiCadzie mogę sobie przenieść do FC i tu dorobić do niej obudowę, którą następnie wydrukuję na drukarce 3D.
Fragmentu od FC nie umiem na razie jeszcze zrobić :(
armata165
Posts: 10
Joined: Tue Apr 07, 2020 5:54 pm

Re: Powitalnia

Post by armata165 »

Ściema wszystkim
O matko sam nie wiem co tu napisać.
FreeCAD używam chyba od tygodnia(chyba bo mam SKS).
Trochę kumam ,a jak nie kumam to to babcia goglarka albo jego tuba i jakoś idzie.
Moje główne zastosowanie FreeCADa to druk 3D ,może póżniej coś więcej(jak pociągnę jeszcze parę lat).
No i chyba tyle.
AAAAAA bym zapomniał.
OS: Windows 10
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.18.4 (GitTag)
Build type: Release
Branch: releases/FreeCAD-0-18
Hash: 980bf9060e28555fecd9e3462f68ca74007b70f8
Python version: 3.6.6
Qt version: 5.6.2
Coin version: 4.0.0a
OCC version: 7.3.0
Locale: Polish/Poland (pl_PL)
Z poważaniem

Stara zardzewiała armata
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1184
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Powitalnia

Post by kaktus »

No heeeejjjj.
:D

W sumie z tego samego powodu zacząłem przyglądać się temu programowi. Dziś wiem, że będzie bardziej przydatny.
Aktualnie poznaję możliwości Środowisk pracy Arch. Zacząłem tworzyć dokumentację do chałupy.
:lol:

Pozdrawiam serdecznie.
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
armata165
Posts: 10
Joined: Tue Apr 07, 2020 5:54 pm

Re: Powitalnia

Post by armata165 »

Witam
Tak jak mówisz Kaktus, ja też planuję zająć się Arch bo czeka mnie mały projekcik taki tylko do czystej wizualizacji jak to coś ma wyglądać(dla Żony :lol: ),musi widzieć jak będzie wyglądało.
Ale teraz to przede wszystkim obudowy, akurat znęcam się nad obudową do zasilacza warsztatowego na bazie ATXa.
Puki co podstawa nie zadawać głupich pytań na forum,szukać ,oglądać filmiki instruktażowe i pogłebiać wiedzę tajemną FreeCADa.

Z poważaniem
Stara zardzewiała armata
Z poważaniem

Stara zardzewiała armata
armata165
Posts: 10
Joined: Tue Apr 07, 2020 5:54 pm

Re: Powitalnia

Post by armata165 »

Witam ponownie.
Właśnie odniosłem sukces w walce z obudową zasilacza i nie pamiętam gdzie mogę się tym pochwalić.
Czy może ktoś przypomnieć gdzie to.

Z poważaniem
Stara zardzewiała armata
Z poważaniem

Stara zardzewiała armata
Post Reply